ما میمونیم

خیلی بده وقتی آدم تو یه وضعیتی قرار بگیره که می دونه درست نیست ولی بنا به ملاحضاتی هیچ کاری نمی کنه! مصداق جالب و توضیحی مختصر در همین مورد.
پنج میمونو تو یه قفس که وسط قفس یه نردبون و روی نردبون پنج موز قرار داره می ندازن، به محض این که هر میمونی بخواد بره به سمت نردبون روی چهار میمون دیگه آب پاشیده می شه، بعد مدتی هر میمونی که بخواد به طرف نردبون بره چهار میمون دیگه کتکش می زنن! پس هیچ کسی طرف موزا نمی ره!
پس از چندی یکی از میمونا رو از قفس خارج می کنن و به جاش یه میمون دیگه وارد می کنن، میمون تا میاد به سمت نردبون و موزا بره کتک می خوره!! به تدریج هر پنج میمون جابجا می شن ولی قانون "اگه به طرف موز بری کتک می خوری" باپرجاست! بدون این که هیچ کدوم از میمون ها بدونن برای چی این کارو می کنن!!
به میمون نمی شود خرده گرفت چون حیوانه و اشرف مخلوقات نیست، عقل و شعور نداره و نمی فهمه! ولی امان از دست انسان هایی که میمون وار عمل می کنند!
متاسفانه هیچ کدوم از ما هم حاضر نیستیم این دور باطلو تموم کنیم، این نمونه نه فقط یک مورد در زندگی ما بلکه اگه دقت کنیم زندگی ما پر شده از این میمون بازی ها!
به سمت موز نمی رویم چون یه عده کتکمان می زنند و هر کی هم خواست بره به طرفش ما هم می ریم کتکش می زنیم!! بدون فکر بدون دلیل، این داستانیه که هر روز و هر ساعت بار ها در اطرافمون اتفاق می افته و نیازی به مثال های من نیست!
پس این ضرب المثل "خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو" و  جمله ی "یدالله مع الجماعة" ( به جز موارد عبادی ) را دور بیندازیم و اگر یقین داریم کارمان درست است تحت تاثیر جمع قرار نگیریم حتی اگر جمع خانوادگی یا دوستان یا بهترین ها باشند؛ البته مطمئنا برای موز خوردن باید کتک خورد ولی به هدفمان می رسیم چون "ان مع العسر یسرا" و "فان مع العسر یسرا" و شاید ما تابو شکن بقیه ی میمون ها برای موز خوردن شویم شاید... البته بسیار بعید است چون از حضرت آدم تا همین الآن کلی اتفاقات عبرت آموز افتاده ولی امان از سنگ و میخ آهنین...
همین ضرب المثل هم نباید بشود بهانه ای برای نرفتن چون بهانه ی خوب و مشمئز کننده ایست این که : "رفتم نشد!" "کردم نشد!" نه خیر می شود و می توانیم چون آب سنگ رو سوراخ می کنه!...
حیف و صد حیف...
می دونم که با یاسین تو گوش خر خوندن ، جناب خر مسلمون نمی شه ولی حرف هایم را باید بزنم و از این ساختار تحمیلی و ظالمانه بنالم، دوست ندارم مثل بقیه توی باتلاق شاهد فرو رفتن خودم در کثافت باشم...
یا خدا خودت کمک کن...

/ 1 نظر / 15 بازدید
101

سلام این مطلبو جای دیگه ای هم خونده بودم بهتره وقتی مطلبی رواز جایی برداشت میکنی منبع هم ذکر بشه البته اصل موضوع منظورمه نه سبک نگارش چون یه کمی تحلیلی تر از اونی که من خودم نوشتی موق وموید باشی